Gebelikde el ve ayaklarda şişmeler.

Gebelikde el ve ayaklarda şişmeler.


Gebelik sırasında el ve ayaklarda şişmeler (gestasyonel ödem) sıkça görülen problemlerden biridir.    Gebeliğin hormonlarının etkisiyle su ve tuz tutulması sonucunda oluşur. 
Yaz aylarında daha fazla görülür ve ayakta kalma süresi uzadıkça artar.  Gebelikte normal olarak kabul edilen belirtilerden biridir.  Tansiyon yükselmesi ve idrarda protein kaybı ile beraber olduğunda preeklampsi adı verilir ve çok ciddi sonuçları olan bir rahatsızlıktır. Tek başına gestasyonel ödem genellikle ayak ve ayak bileklerini ve elleri tutar.  Sabahları yüzde de şişkinlik görülebilir.  


Kadınlar ayakkabılarına sığmayabilir ve yüzüklerini takamayabilirler.  Şişliklerin yazın artmasının nedeni sıcaklarla beraber ciltteki damarlardaki genişleme nedeniyledir.  Tedavisinde tuz kısıtlaması, bacakların her fırsatta kalp seviyesinden yukarı kaldırılması, mümkün olduğunca daha serin ortamlarda bulunulması önerilir.  Varisi olan kadınların varis çorabı giymelerinde yarar vardır ancak bu da yaz sıcaklarında zor olabilir. 

Ellerinde şişme olan kadınların yüzüklerini çıkarıp takmamaları önerilir.  Gestasyonel ödem gebeliğin son zamanlarında genellikle artar.  Doğumdan sonra ise şişlikler giderek azalır ancak doğumdan sonraki ilk 15 gün bazı kadınlarda daha da kötüleşebilir.  Şişliklerin düzelme döneminde tutulan sıvının atılması sonucunda aşırı miktarda idrar çıkışı görülür.